Категорії розділу

Наш край у давнину [2]
НАШ КРАЙ У VIII-ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIV [1]
Відомі люди у історії Тернопільщини [1]

Друзі сайту

mykulyn.com

Софт та інше

aiesec.te.ua

furious-angels.at.ua

Наше опитування

Що додати на сайт?
Всього відповідей: 1471

Статистика

Сайт Тернополя
Trade Links - обмен ссылками

Рейтинг@Mail.ru

Каталог статей

Головна » Статті » Історія Тернопільщини » Наш край у давнину

1. Перші сліди людського життя на Тернопільщині

Ще задовго до народження Ісуса Христа, 150 тис. років тому, а може й давніше, на Тернопіллі жили наші далекі предки (їх називають ще пращурами).

Наші пращури навіть не здогадувалися про можливість зробити залізного ножа чи сокиру. Не одразу зуміли видобути вогонь, побудувати собі житло, не завжди могли знайти їжу.

Непростим було їхнє життя. Тільки вони і природа, дика та непокірна. Безліч річок, озер, джерел, помірний клімат, поклади кременю, що в багатьох місцях виходили на поверхню. Цей час назвали кам'яним віком не випадково. Перші знаряддя праці люди робили собі з каменю, рідше — з дерева або кісток тварин чи риби.

Уявімо собі, що ми живемо 50 тисяч років тому...

Урочище Куличівка, що під Кременцем на Тернопіллі, виявилося дуже зручним для поселення, або стоянки, перших людей. Тут багато каменю, з якого можна було зробити І кам'яне рубило (праматір сьогоднішньої сокири), і кам'яний ніж, І скребачку, якою звільняли шкуру вбитого мамонта від м'яса. А потім використати цю шкуру і кістки мамонта для спорудження першого житла намету. У ньому добре заховатися від негоди. Перед наметом горить вогнище, на якому можна підсмажити м'ясо вбитих під час полювання диких тварин, ось І їжа готова! А можна наловити риби в річці Ікві за допомогою гарпуна. Пізніше — зробити кістяну голку І зшити плащ зі шкури мамонта. Палиця-копач-ка незамінна під час збирання їстівних коренів, личинок, якими теж можна поласувати. Можна назбирати диких ягід, за допомогою дерев'яного дрюка збити з дерева плоди.
 

У той час людей на кожному кроці підстерігали смертельні небезпеки і випробування: хижі звірі, хвороби, втрата вогню... Тому й жили вони всього 25-30 років. Наші предки виживали у важкій боротьбі з природою, відвойовуючи в неї все нові території.

Поселення у Касперівцях Заліщицького району та поблизу Біль-че Золотого Борщівського району дослідили археологи. Всього таких поселень виявлено близько сотні. У Великому Глибочку, Петрикові, Ступках, що навколо Тернополя, археологи знайшли стоянки первісних людей палеоліту, мезоліту, неоліту, тобто кам'яного віку різних періодів.

Перші люди селилися поблизу річок. На берегах Серету та його притоки Рудка дотепер знаходять первісні кам'яні знаряддя праці. Рудка брала початок з джерела у сьогоднішньому парку Національного відродження в Тернополі і, по теперішній вулиці С. Крушельницької, текла в Серет. Сьогодні про це нам нагадує назва вулиці За Рудкою, що на Новому Світі. По обох берегах Серету, поблизу сіл Пронятин і Біла, знайдено сліди давньої обробки каменю первісними людьми. Такі ж знахідки маємо неподалік Петрикова І Великої Березовиці. Тож можемо припустити, що місцевість, де сьогодні розташований Тернопіль, приваблювала людей здавна.

Отже, вся Тернопільщина від північного Кременця до південних Заліщиків була залюднена ще з сивої давнини.

Категорія: Наш край у давнину | Додав: ternopil (2006-08-04)
Переглядів: 2209 | Рейтинг: 3.7/3

Пошук

Вхід

Цікаве