Категорії розділу

Наш край у давнину [2]
НАШ КРАЙ У VIII-ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIV [1]
Відомі люди у історії Тернопільщини [1]

Друзі сайту

mykulyn.com

Софт та інше

aiesec.te.ua

furious-angels.at.ua

Наше опитування

Що додати на сайт?
Всього відповідей: 1471

Статистика

Сайт Тернополя
Trade Links - обмен ссылками

Рейтинг@Mail.ru

Каталог статей

Головна » Статті » Історія Тернопільщини » НАШ КРАЙ У VIII-ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIV

1. Наш край у складі Київської Русі

У VIII столітті окремі родові общини з однієї місцевості почали об'єд­нуватися у племена зі спільною мовою і звичаями. Наприклад, на північ­ному заході Тернопільщини проживало плем'я дулІбів, але невдовзі жорс­токі кочівники-обри завоювали його. Наші предки зазнали від них тяжких знущань, особливо жінки, яких обри часто запрягали у вози.

У IX столітті розрізнені слов'янські племена об'єдналися у могутню цержаву — Київську Русь. До неї увійшли племена дулібІв, білих хорватів і тиверців, які жили тоді на території краю. Усі разом вони не раз виступали проти ворогів-кочІвникІв, навіть допомагали князям Олегу га Ігорю у походах на Константинополь, столицю Іншої тогочасної могутньої держави — Візантії. Не одні авари-обри хотіли нас підкорити. У X столітті господарями тут стали поляки. І лише Київський князь Во­лодимир Великий прогнав їх, приєднавши ці землі до Київської Русі.

Ми знаємо Володимира, насамперед, як великого хрестителя Русі, жорстокого щодо Інших вірувань. Тоді у нашому краї існували общини язичників, які поклонялися кам'яним ідолам. Цікавою є рідкісна знахідка гих часів. У 1848 році у річці Збруч поблизу села Личківці Гусятин-:ького району було знайдено кам'яного ідола бога Світовида.
Високий чотиригранний стовп увінчують чотири обличчя, які дивляться на чотири сторони світу. Стовп опере­зано символічними малюнками на камені. Довгі століт­тя він пролежав неушкодженим на дні ріки і зараз зберігається у Краківському музеї в Польщі. А в облас­ному краєзнавчому музеї ви можете побачити лише його копію. Збруцький ідол (X ст.) сьогодні відомий усьому світові як дуже рідкісна знахідка стародавнього скульптурного зображення слов'янського язичеського

божества.

Унікальним експонатом Заліщицького краєзнавчого музею є давньослов'янський кам'яний ідол, знайдений біля села Мишків.

Найстаріша в Тернополі церква — Надставна — побудована на місці зруйнованого язичеського капи­ща. Саме навколо нього існувало колись селище То-пільче, або Сопільче. Лежало воно на торговельно­му шляху, що сприяло його зростанню. Тут жили наші предки, аж поки не прийшли дикі орди татар і не знищили його. Поступово воно заросло терном і ста­ло терновим полем. Сьогоднішню назву парку Топіль-че передають нам легенди того часу. До його спору­дження тут, у низинній частині сучасного Тернополя, довгий час були болота (топі), і ще в 60-х роках XX століття тернопільські школярі ходили сюди лови­ти жаб.

До княжих часів належать найперші письмові згадки про міста і села Тернопільщини. Найдавніше село, що згадується у письмових джерелах з 1064 року, — Сті­жок Шумського району. Припускають, що тоді ж уперше з'явився топонім Кременець. Славна Тере-бовля з 1097 року, Микулинці — 1096, Шумськ — з 1149... Насправді ж вони існували раніше, ніж про них вперше згадали в літописах.

 
З 80-ти відомих в області давньоруських городищ частина була укріпленнями — замками, інші — міста­ми, центрами ремесла і торгівлі. Багаті землевласники, що на той час виділилися з поміж рядових одноплемін-
ників, мали чудові речі з золота і срібла. Так, у Старому Збаражі, на БережанщинІ І ТеребовлянщинІ знайдено скарби ювелірних прикрас зі срібла та кам'яні формочки для їх відливання.
Знайдено також десять скарбів римських монет. Залишки склоробної майстерні розкопано у Збо-рівському районі, а на ПідгаєччинІ
добували і обробляли метали. Київська Русь була могутньою державою, багатою ремеслами і торгівлею, культурою та авторитетом
 серед інших держав.
Категорія: НАШ КРАЙ У VIII-ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ XIV | Додав: ternopil (2008-02-21)
Переглядів: 3458 | Рейтинг: 5.0/1

Пошук

Вхід

Цікаве